пʼятниця, 25 грудня 2015 р.

Тема: «Доброта – це частина нас»



Мета: Розвивати вміння розрізняти добре і погане, формувати навички колективної роботи; виховувати в учнів ціннісні орієнтири, здатність формувати моральні судження; розвивати увагу, мислення, мовлення і бажати творити добрі справи
                                                      Хід уроку
І. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Час починати урок,
Отож ми часу не гаймо,
Урок доброти починаймо!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Як протоки впадають до могутнього Дніпра, так маленькі стежинки створюють велику дорогу. Сьогодні на уроці ми плануємо цими стежинками, зробити ще один крок дорогою добра, будемо вчитися бути добрими та навчимося вмінню дарувати добро іншим.
ІІІ. Психологочіний настрій
«Вітання друзів»
- Діти, я вам пропоную доторкнутияся один одного, усміхнітися одне одному і подарувати чудовий настрій всім (вчитель торкнеться першої дитини, а діти далі – своїх друзів по черзі – «ланцюжком»)
Поки ви даруєте чудовий настрій один одному, я прочитаю віршик:
На доброті існує світ,
І добротою пахне хліб,
І мирне небо. В школу йти –
Це також вияв доброти…
І до дітей любов свята –
Це чистота і доброта
Коли ми даруємо добрі слова, чудовий настрій, тепло своїх долоней
Іншим, нам також стає добре, тепло і затишно на душі
IV. Стежинка «Поетична»
- Діти, давайте ми з вами пригадаймо вірші про добре і красиве на землі.
1-й учень:
Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра,
Хай оживає істина стара –
Людина вже не та.
2-й учень:
Тож, люди на Землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра
3-й учень:
Добрим бути просто чи не просто?
Не залежить доброта від зросту.
Як людей полюбиш - пошануєш,
Силу для добра в душі відчуваєш.
І закрутиться Земля скоріше,
Якщо разом станемо добріші.
Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє,
І якщо вона як сонце світить,
То радіють і дорослі й діти.
Діти, людина повинна прагнути робити добро для тих, хто її оточує. А добро – це, насамперед, щастя всіх людей, якщо зробити добро людині їй буде дуже приємно, але й нам також
V. Бесіда з дітьми о добрі
Я поставлю вам запитання:
1) Яку людину можна назвати доброю? Чому?
2) Із чим можна порівняти доброту, добру людину?
З чим можна порівняти нам добру людину?
З небом безмежним в погідну днину.
З сонцем, що сяє і всіх зігріває.
З ніжністю мами, що нас обнімає.
І з джерельцем, що дає до водиці
Спраглим вустам у жару притулиться.
З ніжним теплом і усмішкою тата.
І з вітерцем, що злітає крилато.
З хлібом духмяним, що з печі виймають.
З веснами ще, як сади зацвітають.
І з вечорами, що йдуть з оксамитками.
З теплим світанням, що ллє промінцями.
З чуйністю, ласкою й казкою мами.
- Добра людина схожа на ясне сонечко, тому що вона вміє зігріти й освітити своєю любов’ю, турботою, ласкою, щирістю і щедрістю. Отже діти, ви бачите, як чудово бути добрим, дарувати тепло своїх сердець іншим: людям, що оточує нас.
VІ. Гра «Якщо ти добра людина»
Давайте, ми з вами зіграємо в гру. Гра називається «Якщо ти добра людина».
Умови гри: Якщо ви згодні з твердженням, то ви плескаєте в долоні, якщо ні – мовчите
1) Допомагати мамі по домашньому господарству
2) Робити комусь зле, якщо ніхто не бачить
3) Не вмиватися
4) Берегти рідну природу, охороняти її
5) Шанувати працю інших людей
6) Галасувати, коли хтось відпочиває
7) Бути вихованою, стриманою людиною.
8) Обманювати, хвалитися
9) Насміхатися з чужого горя
10) Добре вчитися, багато читати
11) Не слухати батьків
12) Допомагати друзям у біді
13) Ображати інших
14) Захищати слабкого
15) Спати на уроках
16) Поважати старість
17) Красти
18) Любити своїх батьків
- Бачу, ви знаєте, що має робити добра людина.
Молодці!
VІІ. Підсумок уроку
-Дітки, я вам пропаную розгадати кросворд. Розгадування кросворду за допомогою прислів’я о доброті.
1) Добрі вчинки красять кого? (людину)
2) Доброго держись, а …. (лихого) стережись.
3) За добро …. (добром) платять.
4) Твоя …. (краса) – в твоїй доброті.
5) Добре серце, як …. (сонечко) в небі.
6) (життя) дається людині на добрі діла.
7) Добрі (справи) прикрашають людину.
Ключове слово – ДОБРОТА
- Кожна людина прагне до кращого життя, але завжди слід пам’ятати, що своє життя ми створюємо самі. Якщо за своє життя надбав гарні риси характеру, то і життя ти надбав гарні риси характеру, то і життя твоє буде гарним.
У злої, жорстокої, заздрісної людини життя не може бути гарним.
От же майбутнє кожної людини закладається в дитинстві. І допомагають нам у цьому батьки, вчителя, гарні книги.
ДЯКУЄМО ВАМ






Природа – наш дім, бережімо його !
Екологічний турнір


Мета. Формувати уміння встановлювати взаємозв'язок між природними об'єктами; підсумувати пізнавальні інтереси учнів, сприяти вихованню в них почуття прекрасного; виховувати бережливе, господарське ставлення до природи, бажання зберегти нашу планету від екологічних лих, охороняти й примножувати її багатства і красу.
Учитель. Друзі! Сьогодні ми з вами проведемо екологічний турнір. Пильно погляньте мені у очі, зарядіться від мене енергією, подивіться один на одного та усміхніться, налаштуйтесь на роботу.
Дивосвіт
Дивосвіт, дивосвіт.
Хто придумав оцей світ?
Землю красну таку
У зеленому вінку,
Всі ці квіти і ліси,
І пташині голоси ?
Ліс і річка, і поля –
Це ж усе моя земля !

Згадаємо з вами. Що сонце, вітер, гори, ліси, моря, птахи, риби – все це .... (природа).Це наше благо, наше багатство, наше здоров'я.

Людина тісно пов'язана з природою. Адже говорять, що й людиною вона стала тоді, коли побачила різнобарв'я природи, коли почула спів жайворонка, тьохкання солов'я, коли відчула запахи квітів, а серед буйноцвіття дерев почула музику березового гаю.

Що ми відносимо до живої природи ? (відповіді дітей).
Здавна люди вірили в богів – покровителів усього живого на Землі. Такою покровителькою рослин уважали богиню Флору, а покровителькою тварин – богиню Фауну. Тому рослинний світ називають флорою, а тваринний – фауною.
Були в матінки –Природи дві донечки такої вроди:
Хто їх побачив хоч на мить, не зміг забути й розлюбить.
Голубооку звали Флора, у неї очі, наче зорі.
Завжди замріяна, тендітна, ласкава, ніжна і привітна.
А Фауна – швидка, як вітер, могла за птахами летіти.
І за оленями стрибати та з білочками пустувати.
Обидві світ живий любили, відтак його боготворили.
Тож вирішила мудра мати в придане їм подарунки дати:
Мрійливій Флорі – світ рослин, а Фауні швидкій – тваринний.
Живуть в легендах і понині всього живого дві богині.

Сьогодні ми поділимося на команди і трішечки позмагаємося та побачимо хто ж з вас краще вивчає наше довкілля.
I команда – «Флора»
II команда – «Фауна»
1 конкурс (для обох команд)
Бліц – турнір
1.Якого птаха називають лікарем лісу? (дятел)
2.Яке дерево не скидає листя? (ялина)
3.Де в рослини утворюються поживні речовини? (листках)
3.Який лісовий мешканець сушить гриби на деревах ? (білка)
4.Чому мурахи ввечері поспішають додому ? (закриються ходи)
5.Яка пташка за день з'їдає більше, ніж важить сама ?
6. Який птах витримує температуру до мінус 110 градусів С? (гусак)
7 У кого з птахів найдовший дьоб? (лелека до 19 см)
8. Який птах літає найшвидше? (сокіл-сапсан до 300км/год)
9. Який птах має найдовший язик? (дятел 14 см)
10. Які пташки занесені до Червоної книги України? (лелека чорний, журавель сірий, дрофа, сич, стрепет, орлан-білохвіст, сокіл-сапсан)
2 конкурс «Анаграми»
ЦЯНИСИ ГУРСНІ
КАСОЙ ЛУБГО
БЕЦЬГОРО РОСОКА
А ЗАРАЗ ДЛЯ ВСІХ ПРИСУТНІХ АКТИВНИЙ ВІДПОЧИНОК
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА – ТРЕНІНГ
1.Якщо ви смітите на вулиці – почухайте собі носик.
2.Якщо ви не смітите на вулиці – підстрибніть 3 рази.
3. Якщо ви не спалюєте сміття у дворі – сплесніть 3 рази в долоні.
4.Якщо ви не розбиваєте скляні пляшки – погладьте себе по голівці.
5.Чи ви розмовляєте з батьками про екологічні проблеми села чи місця яке вам дуже подобається ? Якщо так – підніміть 2 руки.
6. Чи болить у вас душа , коли бачите зламану гілку або молоде деревце? Якщо так – покладіть руку на серце.
7. Якщо хочете дружити , бути в злагоді з природою, то потисніть один одному руки.
3 конкурс «Прислів'я»
«Флора»
Нема ліпшої краси – ніж гаї та ліси .
Природа – наша мати і треба її оберігати.
«Фауна»
Де багато пташок – там немає комашок.
До природи не неси шкоди.

4 конкурс « Поміркуй і розгадай»
Кожна команда одержує набір малюнків та фотографій пташок чи тварин і вірші –загадки про них. Серед зображень потрібно знайти про кого йдеться у вірші і прикріпити до потрібного зображення. Перемагає команда, яка правильно і швидко виконає завдання.
«Флора»
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть цих подружок..... (берізки)

У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляється у воду.
На свою хорошу вроду. (калина)

Цвіте синьо, лист зелений, квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив – його не займає.(барвінок)

Це королева квітника,
Гарна і красива.
На стеблах має колючки,
В них захист її й сила. (троянда)

«Фауна»
На подвір'ї ходить птах
І співає по складах. (півень)

Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст,
Пухова руденька шуба,
Із сосни стриба на дуба. (білка)

Цілий день працюю в гаї,
Діловито дзьобом бю.
Я не цвяхи забиваю,
А комашок дістаю. (дятел)

Птах великий і красивий,
Чорний або сніжно-білий,
Гострий дзьоб, тоненькі ноги,
Вернувся із далекої дороги.
Майстер цей зявився рано,
На даху помудрував,
І без цегли, і без крана
Дім собі побудував. (лелека)

5 конкурс «Вгадай правило»
На дошці таблиця з малюнками правил поведінки в природі. Діти називають правило. Наприкінці гри всі отримують пам'ятки поведінки в природі.
Пам'ятка
• Не ламай гілки дерев і кущів.
• Не руйнуй мурашники.
• Не рви квітів – вони потрібні рослинам.
• Не руйнуй пташині гнізда.
• Не можна виливати горючі речовини і запалювати їх у лісі. Це може призвести до пожежі.
• Не можна палити вогонь в лісі.

А зараз підіб'ємо підсумки нашої гри. Послухаємо учнів, які розкажуть про те, як же треба ставитися до природи, дбати про її збереження , щоб наша планета Земля ніколи не зазнала екологічного лиха.

1. Кожного дня і кожну хвилинку
оберігаймо всяку звіринку.
Тільки добра їм треба бажати
І намагатись не ображати.

2. Полюбімо природу палко,
Не топчімо ногами фіалку,
Зупинімось – останній є шанс.
Ця планета не тільки для нас.

3.Вміймо природу любити,
Кожній стеблинці радіти,
В парку, у лісі, над яром.
Цвіту не вирвім задаром,
Гілки не втнім для забави,
Оберігаймо ж усюди
Шлях і стежину у гаю –
Все це окрасою буде
Нашого рідного краю.

4. Природа нам – як рідний дім,
Вона усім, як мати.
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба дбати.
В природу із добром іди,
Вона ж тобі, як мати.
Й пташки на різні голоси
Співатимуть для тебе.
І в краплях срібної роси
Побачиш чисте небо.
Й віддячить за добро тобі
Земля теплом родинним.
Люби і бережи її,
будь гідним її сином !

Вчитель. Вмійте природу любити,
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти.
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберіайте повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все це окрасою буде
Нашого рідного краю.

Ось і закінчився наш турнір. Давайте підіб'ємо підсумки (виступ журі). Поверніться один до одного, подякуйте за співпрацю, потисніть руки.

















                         



Серце маленького громадянина


Мета: розкрити зміст  понять «громадянин», «права», «обов’язки», «закон»; ознайомити зі змістом основних статей Конституції України, учити цінувати права людей; розширити й поглибити поняття «Я – громадянин України»;
формувати в учнів громадянські якості: знання законів і мотивацію до їх виконання, знання своїх громадянських прав і обов’язків, виробляти громадянські якості: патріотизм, людяність, розвивати у дітей прагнення бути свідомими громадянами  України;
спонукати  дітей до розуміння своєї значущості в країні, виховувати етичну поведінку , почуття товариських стосунків, повагу до рідних, турботу про ближнього.
Ціннісні орієнтації: соціальна компетентність, комунікативна компетентність
Кінцевий результат: викликати у дітей бажання  стати справжнім громадянином 
Обладнання:  усі учні поділені на команди «Квіточки», серце, моделі чоловічків, мультимедійна презентація, творчі роботи дітей, матеріали для вправи «Більярд» («м’ячики» зі словами «громадянин», «права людини», «обов’язки людини», «людське «Я»», «луза» зі значенням понять), картки для роботи в групах.
Форма заходу: калейдоскоп передач
1.     Організація класу. (слайд 1)
2.     Хвилинка психологічного настрою. (слайд 2)
-         З яким настроєм прийшли на урок?  - Чого очікуєте від уроку?
-         А я в свою чергу  запропоную вам: (слайд 3)
-         дізнаєтесь про нове
-         міркування
-         висловлення власних думок
-        хвилинка любові
-       естафета дружби
-       творча робота
3.     Повідомлення теми і завдань
Виховну годину я хочу розпочати з вірша. Послухайте його і визначте, про що ми будемо розмовляти сьогодні.
Ти знаєш, що ти – людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої одні.
(Відповіді дітей)

Цей вірш допоможе нам відвідати барвистий калейдоскоп дитячих передач. (слайд 4) Сьогодні ми спробуємо дати відповідь на питання «Яким має бути серце маленького громадянина?» тобто ваше.  Чи знаєте, що таке КАЛЕЙДОСКОП? (Дитяча іграшка у вигляді трубки, обертаючи яку, ми можемо побачити різноманітні візерунки).
4.     Основна частина
І перша наша передача «Світанок» (слайд 5)
1)    Передача «Світанок»
Лист від чарівника. (слайд 6) «Шановні учні 3-Б класу! Я відправляю вам посилку – чарівну скриньку. В ній – найцінніший скарб планети Земля. Хто хоче його побачити, може зазирнути.  Бережіть цей скарб і віддано відносьтесь до нього.» (Діти заглядають, в скриньці – дзеркало, діти бачать своє відображення).
-         То  що  ви побачили в чарівній скриньці? Хто там?
-         «Мозковий штурм» (слайд 7)
-         Дати відповідь на питання «Хто я?» (на моделях відповіді, працюють в групах).
-         Презентація результатів.  Навколо серця наклеюємо моделі від кожної групи).
Ми переходимо до наступної передачі. (слайд 8)
2)    Передача «Питання на засипку»
-         Нам зустрілося цікаве і важливе слово ГРОМАДЯНИН.  (слайд 9). На якому предметі ми з ним вже познайомились?
-         Інтерв’ю «Хто такий громадянин?» (Дають відповіді бажаючі) Думка глядачів.
-         Який документ визнає нас як громадян?
-         У вас на партах лежить цей документ. Давайте його розглянемо. Розгорніть зміст. З чого складається? (з розділів). Скільки розділів ви нарахували? (15). Знайдіть той розділ, який підходить до теми нашого уроку. Розгорніть сторінку і зверніть увагу на статті 24, 25, 27.  Давайте їх розглянемо. Як ви можете їх пояснити? Які права ви знаєте ще?
-         Вправа «Більярд» (слайд  10, 11,12, 13,14) по групам
-         Перед вами м’ячики зі словами. Спробуйте  забити ці м’ячики у луза зі значенням цих слів.
ГРОМАДЯНИН ПРАВА ЛЮДИНИ ОБОВ’ЯЗКИ ЛЮДИНИ ЛЮДСЬКЕ «Я»
-         Презентація результатів
-         Чи можна поєднати ці поняття? Чому?
Міні-підсумок
-         У кожного є свої права і ми повинні добре знати їх та вміти ними користуватися. Але слід знати не лише права, а й обов’язки, не порушувати права інших… Лише тоді ми зможемо стати відомими та справжніми громадянами Батьківщини. Тому зараз я запрошую вас у гості до відомих людей України.

3)    Передача «Доки всі вдома» (слайд 15)
Таких людей у нас дуже багато, тому що українці – це працелюбний і наполегливий народ. Всіх їх назвати зараз неможливо. Але  це і письменники,і політики, і співаки, і спортсмени, і лікарі, і вчителі, які своєю працею прославили нашу Україну, їх імена відомі у світі.
-         Що важливого зробили  вони в цьому житті для України?
ТАРАС ШЕВЧЕНКО 
 ТІНА КАРОЛЬ  
ВІТАЛІЙ КЛИЧКО 
 ЛІЛІЯ ПОДКОПАЄВА  (слайд 16,17,18,19)
(коротко про них розповідають діти)
-         Які б якості громадянина ви б взяли від цих людей?
-         Зараз ми побачили, які люди прославили нашу державу у спорті, музиці, гімнастиці,   малюванні і поезії.
-         Серед нас є люди, яких ми бачимо щодня, живемо, працюємо разом з ними. Ці люди сміливо можуть носити почесне звання «Громадянин України».  Ці діти - учні нашої школи. Вони прославили місто, школу, сім’ю, себе. І я запрошую вас на передачу «Кращий за всіх» (слайд 20).
(слайди: прізвища, дітей, батьків) коротко про них.
-         Можливо, у вас є до них запитання?
– Як, на вашу думку, має жити людина на землі, щоб залишити згадку про себе?
-         Хтось із вас відчував вже певний успіх в своєму дитячому житті? (Діти презентують свої здібності: малюнки, поробки, вірші, твори про Україну, розповідають про успіхи родини)
4)    Фізхвилинка «Карусель» (слайд 21)
5)    Передача «З глибини віків» (слайд 22)
-         Ми завітали до української світлиці. Для вас дуже цікаві завдання підготувала вчитель української мови і літератури Інна Петрівна.
(Для кожної групи своє завдання: вибрати зайві букви з кожного слова і зібрати їх в слово – символ України)
ВВИНОГРАД
ІІРИС
ННАМИСТО
ООЗЕРО
ККАЗКА
ХХВАЛЬКО
ЛЛАСТІВКА
ІІРИС
ББАБУСЯ
ВВИНОГРАД
ЕЕВРІКА
РРАДІСТЬ
ББАБУСЯ
ААВТОБУС
ККЕТЯГ
ААБРИКОС
ЛЛІТО
МАИЛИИНАИ
ННАМИСТО
ААВТОБУС
РРАНОК
УУКРАЇНА
ШШКОЛА
ННАМИСТО
МАИЛИНАИ
ККОНКУРС
Міні-підсумок
На скільки важливі ці слова для громадянина?
6)  Передача «Цікавить ваша думка» (слайд 23)
-           В цій передачі хотілося б надати слово батькам. Можливо їх  зацікавить ваша думка з деяких питань? (Запитує мама)
-         Що ви уявляєте, коли вимовляєте слово МАМА?
-         Уявіть, що ви приходите додому, а мама сумна, у неї поганий настрій. Які слова треба дібрати, щоб утішити її, допомогти їй?
-         Як ці запитання можуть бути пов’язані з темою уроку і чому?
5.     Підсумки
Хвилинка любові (слайд 24)
-Я запрошую всіх сісти зручніше, заплющити очі і згадати щось дуже приємне. Уявіть, як у вашій душі починають розквітати квіти. Спочатку вони були дуже маленькі, а зараз розкриваються і стають все більші. Вони білі, рожеві, жовті, сині, і ось ви – вже не ви, а квіти, чарівні, яскраві квіти, які випромінюють любов до близьких людей, до свого дому, країни, до всієї Землі. Любов до тих, хто поруч з вами.
- Які квіти оживали у вашій душі?  Запишіть на квіточках, що ви візьмете з собою у серці після уроку?
-А тепер я хочу почути від вас 1слово – що вас торкнуло сьогодні? (Кажуть, і прикрашають серце.)
- Давайте вишиємо наше серце різнокольоровими квітами.
(Діти наповнюють серце квітами, стають у коло).
-         Я бажаю, щоб завжди і ваші серця були наповнені такими квітами добра і ці квіти завжди співали. (слайд 25)

(Співаємо пісню «Не давайте суму жити»)

Немає коментарів:

Дописати коментар